ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

"Nieodwracalne" w Leica Gallery

2013-11-04
0 komentarzy
1
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
"Nieodwracalne" w Leica Gallery
"Nieodwracalne" [The Irreversible] to portrety byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. To także zapis spotkań twarzą w twarz z ich przeżyciami, przemyśleniami i uczuciami

Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie
"Nieodwracalne" [The Irreversible]

Termin: 10.11.2013-05.12.2013

Wernisaż: 09.11.2013, godz. 14:00-20:00

Miejsce: Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3, III piętro

Kontakt: www.leica-camera.pl

-

Te fotografie, tekst i ilustracje dźwiękowe składają się na wystawę, która rozpocznie się 9 listopada w Leica Gallery Warszawa. Tego dnia, autorzy wystawy, Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie będą do dyspozycji odwiedzających galerię między 14:00 a 20:00. Odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące projektu oraz opowiedzą o projekcie.

Od 2009 roku Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie odwiedzili kilkudziesięciu więźniów na całym świecie – osoby różnych narodowości i wyznań, niekiedy o skrajnie odmiennych poglądach. W poszukiwaniu bohaterów przejechali 80 000 tysięcy kilometrów, zarejestrowali blisko sto godzin nagrań. We wrześniu 2013 roku wydali wyjątkowy album fotograficzny, który stał się podsumowaniem tych spotkań. Teraz projekt zaprezentowany zostanie w przestrzeni galerii.

Bohaterowie serii portretów "Nieodwracalne" powtarzają, że można było zapomnieć swoje nazwisko, ale nie numer, który dawał nową, odartą z duchowości tożsamość "podczłowieka". Styl portretowania byłych więźniów jest zaprzeczeniem bezosobowych nazistowskich statystyk. Uderzająca bezimienność ofiar, liczby przewijające się w historycznych raportach i ciągłe spory o to, ilu naprawdę zginęło, odebrały więźniom indywidualność. Ten cykl ma przywracać twarze i pokazywać choćby skrawek tego, co udało się ocalić mimo wszechobecnego obozowego okrucieństwa i upodlenia.

Zdjęcia powstawały w domach bohaterów, w intymnych warunkach podczas rozmów, gdy fotografowani pod wpływem silnych emocji wywołanych przez wspomnienia zatapiali się w rzeczywistości obozowej. Patrząc na nich można odnieść wrażenie, że znowu tam są.

Dla autorów cenniejsze od obozowych opowieści są przemyślenia, odczucia, współczesne rozumienie tego, co się wydarzyło. Jak podkreślają bohaterowie projektu - więźniem zostaje się do końca życia. Nie chodzi jedynie o syndromy obozowe, koszmary, tatuaże, obsesyjny lęk przed głodem, czasem niegasnącą nienawiść, choć nie sposób od nich uciec. Mądrość i postawy, które autorzy mieli okazję poznać, są specyficzne, bo dotyczą naszej ogólnoludzkiej kondycji, dotykają czegoś rdzennego, co jest w każdym z nas, ale uśpione spokojnym, wygodnym życiem wcale nie musi się odezwać.

Celem tego projektu jest dzielenie się tą nienachalną, wyciszoną mądrością.

Agnieszka Nabrdalik - ukończyła filozofię i socjologię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pisała do dzienników, tygodników, magazynów (polskich i zagranicznych) – najchętniej reportaże z Polski i krajów bloku wschodniego. Uczestniczyła w warsztatach dotyczących kultury romskiej w kontekście nierówności społecznej i w szkoleniu Instytutu Reportażu dla autorów literatury non-fiction. Projekt poświęcony "The Irreversible" [Nieodwracalne] stał się jej największą reporterską misją. "Jest to temat, który pochłonął mnie całkowicie. Dopóki trwa, trudno powiedzieć, co będzie dalej. Dla mnie mógłby się nie kończyć, niestety kończą się jego bohaterowie i teraz naszym najważniejszym celem jest zdążyć".

Maciek Nabrdalik – fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo, laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej. Najbardziej interesują go przemiany socjologiczne w Europie Wschodniej. Juror Grand Press Photo 2012. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w L’Espresso, Stern, Smithsonian Magazine, Newsweeku, New York Times i Wall Street Journal oraz prezentowane na wystawach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach i Polsce. (www.nabrdalik.com i www.viiphoto.com).

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl