ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

"Pionierzy gdańskiej fotografii" - początki fotografii w Gdańsku

2016-04-27
1 komentarzy
15
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
"Pionierzy gdańskiej fotografii" - początki fotografii w Gdańsku
Na wystawie "Pionierzy gdańskiej fotografii" zobaczymy najstarsze zdjęcia miasta, jego mieszkańców i XIX-wieczny sprzęt fotograficzny

Gdańska fotografia początkowo dostępna była nielicznym mieszkańcom. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że recepcja tego niezwykłego jak na owe czasy wynalazku nastąpiła niezwykle szybko, bo już po kilku miesiącach od zaprezentowania go w Paryżu. Pierwszy dostępny dla gdańszczan pokaz dagerotypów odbył się na początku września 1839 r., jednak na upowszechnienie usługi trzeba było trochę poczekać, głównie ze względów finansowych.

Na przedstawionych podczas wystawy fotografiach zobaczymy nie tylko obraz dawnego Gdańska i jego niezwykłej architektury, miejsc, które wówczas fascynowały fotografów, ale także pierwsze portrety gdańszczan wykonane w gdańskich atelier. Charakterystyczne elementy scenografii budowały nastrój i prestiż osoby portretowanej.

W pierwszych zakładach fotograficznych istniał cały system podpórek, pozwalających osobom fotografowanym ustać bez ruchu. Na wczesnych zdjęciach niemal wszystkie postacie opierają o coś dłonie: o kolana, poręcze krzeseł, balustrady. Wszystko po to, by drżenie ręki nie utrudniało uzyskania ostrości. Na wystawie zostanie zaaranżowane podobne atelier, by choć trochę przybliżyć klimat dawnego zakładu fotograficznego.

Nie lada gratką będą prezentowane najstarsze gdańskie dagerotypy, portrety wizytowe oraz XIX-wieczny sprzęt fotograficzny. Ekspozycję oglądać będzie można do 2 października 2016 r. w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Na wernisaż wystawy zapraszamy 28 kwietnia 2016 r. o godzinie 17:00.

Dla wszystkich, ciekawych wiedzy o początkach fotografii w Gdańsku zaprezentowane będą książki autorstwa Ireneusza Dunajskiego: "Fotografia w Gdańsku 1839-1862" oraz "Fotografia w Gdańsku 1863-1867".

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl