ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Konkursy

Polacy w finale Sony World Photography Awards 2016 Antoni Żółciak

Polacy w finale Sony World Photography Awards 2016
"Snowy Central Park at 10,000 feet", kategoria Open, Architektura. Fot. Filip Wolak
Na tegoroczne SWPA nadesłano ponad 230 tys. zdjęć. W gronie zakwalifikowanych do finału znalazło się trzech Polaków

Organizatorzy Sony World Photography Awards 2016 ogłosili właśnie finalistów kategorii Professional, Open i Youth. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej, tegoroczna edycja cieszy się przeszło 30-procentowym wzrostem popularności w porównaniu z konkursem ubiegłorocznym. Do jurorów trafiło 230 103 zdjęć ze 186 krajów; na tak zwaną shortlistę trafiło 270 fotografów z 60 państw.

Wsród nich znalazła się trójka fotografów z Polski - Radosław Goździelewski (kategoria Open, Architektura), Filip Wolak (kategoria Open, Architektura) oraz Kamil Wojtyła (kategoria Open, Sztuka i kultura).


"Pool", kategoria Open, Architektura. Fot. Radosław Goździelewski
"Pool", kategoria Open, Architektura. Fot. Radosław Goździelewski

Goździelewski wysłał do oceny zdjęcie przedstawiające stary basen, znajdujący się w opuszczonym, sowieckim szpitalu w Legnicy. "Wyróżnienie dowodzi, że ciężka praca naprawdę popłaca. Z niecierpliwością czekam na wystawę Sony World Photography Awards, gdzie zobaczę swoje zdjęcie. Dla mnie to milowy krok do przodu", komentuje autor.

Filip Wolak został doceniony za, widoczne na początku tekstu, lotnicze zdjęcie przykrytego śniegiem Central Parku w Nowym Jorku. Polak wyprowadził się do Stanów w 1999 roku, gdzie od razu zaczął fotografować życie nocne w Big Apple. W roku 2011 swoją pasję zamienił w zawód - w realizowaniu niekonwencjonalnych zleceń pomaga mu licencja pilota. "Kadr wykonałem pewnego rześkiego, zimowego poranka w marcu 2015 roku. Zasiadłem za sterami Cessny, wzbiłem się na 3 kilometry, ponad zastrzeżoną przestrzeń powietrzną Nowego Jorku i, z odrobiną planowania i szczęścia, byłem w stanie zrobić to zdjęcie", opowiada Filip.


"Stackliners", kategoria Open, Sztuka i kultura. Fot. Kamil Wojtyła
"Stackliners", kategoria Open, Sztuka i kultura. Fot. Kamil Wojtyła

Trzeci wyróżniony Polak to Kamil Wojtyła. Na co dzień dentysta z Jaworzna, Wojtyła fotografuje zaledwie od 2014 roku. Aparat kupił, by towarzyszył mu w podróżach służbowych. "Dostanie się do grona finalistów to dla mnie ogromny zaszczyt. Dzięki SWPA mogę podzielić się zdjęciami z resztą świata i, jednocześnie, wykroczyć poza granice własnego", mówi.

Tegorocznych zgłoszeń z naszego kraju było o 23 proc. więcej, niż w 2015 roku.

Ocenianiem zdjęć zajęło się gremium jurorskie, któremu przewodniczyła Dominique Green i Sue Steward. To jeszcze jednak nie koniec, bo głównego zwycięzcę konkursu i, jednocześnie, nowego posiadacza tytułu Photographer of the Year, poznamy 21 kwietnia w Londynie. Laureat otrzyma wówczas nie tylko honorowe laury, ale również 5 tys. USD. Osoby, które uplasują się na pierwszych miejscach poszczególnych kategorii, zostaną nagrodzone najnowszym sprzętem fotograficznym Sony.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl