ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Inne

Nikon sprzedaje coraz mniej. Będą zmiany Antoni Żółciak

2014-05-18
34 komentarzy
74
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Nikon sprzedaje coraz mniej. Będą zmiany
fot. reynermedia, Flickr, CC
Ostatni rok fiskalny nie był dla Nikona łaskawy. Coraz mniej cyfrówek trafia do nabywców, cena akcji jest najniższa od trzech lat, a sama firma zmuszona jest przeprowadzić reorganizację bieżącej struktury korporacyjnej

Na miniony rok fiskalny Nikon szacował zysk rzędu 50 mld jenów (ok. 1,5 mld złotych), w efekcie inkasując kwotę o 3,2 mld niższą. Sam zysk wzrósł tylko nieznacznie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, bo o 6 punktów procentowych. Problemem jest natomiast spadek sprzedaży o całe 9 procent i niska cena pojedynczej akcji.

Szczegółowe zapiski znajdziecie na drugiej stronie tego dokumentu, gdzie Nikon obwieszcza również powołanie nowych dyrektorów i kierowników. Jednocześnie, planowana jest zmiana roli innych, wysoko postawionych pracowników korporacji, a także dalsze zespalanie działów obrazowania i instrumentów precyzyjnych. Firma chce też rozszerzać swoje wpływy na rynku medycznym.


Kurs akcji Nikona od czerwca ubiegłego roku do maja 2014; fot. Bloomberg
Kurs akcji Nikona od czerwca ubiegłego roku do maja 2014; fot. Bloomberg

Większość z nas jako genezę problemu działu obrazowania wskaże zapewne globalnie spadającą sprzedaż aparatów kompaktowych. Wypieranie ich przez smartfony jest już wszechobecne - a Nikon, mimo kilku nieśmiałych prób, w dalszym ciągu zdaje się nie mieć pomysłu na odnalezienie się w nowych realiach. To w końcu segment zupełnie inny, niż sprzęt dla fotografów zawodowych.

Niełatwą sytuację Nikon ma też na rynku bezlusterkowców. Zresztą - żaden producent nie może pochwalić się szczególną intratnością. Aparaty ILC nabywców znajdują najczęściej w Azji (zwłaszcza w Japonii), wciąż borykając się z niskim zaufaniem klientów europejskich i amerykańskich.

Nikon, rzecz jasna, pewne kroki podjął. W większości ich produktów pojawia się teraz moduł Wi-Fi, ułatwiający dzielenie się zdjęciami w serwisach społecznościowych. Debiutują ponadto modele kieszonkowe, ale z większymi matrycami, zostawiające smartfony daleko w tyle pod względem jakości obrazu. Okazuje się jednak, że w chwili obecnej to nie wystarcza - poprawa sytuacji szacowana jest dopiero na drugą połowę bieżącego roku.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl