ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

Poznaj siłę formatu RAW [warsztat w DCP]

2016-02-16
0 komentarzy
0
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Poznaj siłę formatu RAW [warsztat w DCP]
Przychodzi taki czas, kiedy każdy fotograf musi podjąć decyzję: zapisywać zdjęcia w RAW czy w JPEG? Wyjaśniamy, dlaczego (prawie zawsze) należy wybrać ten pierwszy format

Fotografia wymaga wyrzeczeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o uczenie się technik wykonywania zdjęć, wczesne wstawanie czy kupowanie sprzętu, poświęciliśmy tej dziedzinie sztuki tyle czasu i wysiłku, że z pewnością możemy oczekiwać, że będziemy mogli wykorzystywać nasze aparaty do maksimum. Bez względu na to, jaki rodzaj fotografii uprawiamy, popełnilibyśmy wielki błąd, nie próbując wycisnąć z naszych aparatów wszystkiego, co mogą nam zaoferować. Nie ma też wątpliwości, że ujęcia zapisywane w formacie RAW pozwalają uzyskać obraz lepszej jakości niż pliki JPEG, ale możliwość skorzystania z zalet "surowych" danych o obrazie wymaga wykonania pewnej dodatkowej pracy.

Pierwszym krokiem jest zmiana w menu lustrzanki ustawień jakości zapisywania zdjęć. Kolejnym jest nauczenie się, co należy zrobić z tymi dziwnymi i tajemniczymi plikami rejestrowanymi przez aparat. To właśnie temu etapowi poświęciliśmy nasz przewodnik dotyczący podstaw przetwarzania zdjęć zapisanych w formacie RAW. Wyjaśnimy Ci najpierw, jakie zalety ma on w porównaniu z formatem JPEG, a następnie przedstawimy bardziej zaawansowane metody przetwarzania "surowych" fotografii, takie jak tworzenie obrazów HDR i retusz portretu.

Artykuł przeczytacie w lutowym wydaniu Digital Camera Polska!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl