ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Sony wyprodukowało matrycę wielkości główki od szpilki Jan Wodziński

2016-12-30
0 komentarzy
23
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Sony wyprodukowało matrycę wielkości główki od szpilki
Aparat w zegarku? Czemu nie. 2 mm - tylko tyle mierzy najmniejszy na świecie sensor CMOS wyprodukowany przez Sony

Sprzęt elektroniczny staje się coraz mniejszy. Brzmi to niczym truizm, ale nie da się nie zauważyć coraz większych postępów w tej dziedzinie, przełamywania kolejnych barier. Tym razem uczyniło to Sony, tworząc najmniejszą na świecie matrycę CMOS.

Nowa 1-megapikselowa matryca, wykorzystana została do zbudowania maleńkiego modułu fotograficznego o oznaczeniu IU233N2-Z/IU233N5-Z. Mierzy on zaledwie 2,6 x 3,3 mm i posiada obiektyw o światłosile f/2,4. Na tej małej powierzchni zmieszczono aż milion pikseli o wielkości 1,12 µm.

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach rozdzielczość 1296 x 816 pikseli nie jest imponująca, lecz bez problemu poradzi sobie z nagraniem filmu w rozdzielczości HD. Matryca japońskiego producenta umożliwia nagrywanie materiału z prędkością 60 kl./s, a po obniżeniu rozdzielczości obrazu do 324 x 204 pikseli prędkość ta wynosi aż 240 kl./s.

Nowy, miniaturowy sensor przydać się może do konstruowania bardzo małych dronów czy smartwatchy, które umożliwią nam prowadzenie wideokonferencji. Możliwości są nieograniczone, a warto pamiętać, że to dopiero pierwsza tego typu konstrukcja, która ma być cały czas ulepszana. Więcej na temat nowej matrycy Sony znajdziecie na tej stronie.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl