ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Pentax K-3 II - z wbudowanym GPS, ale bez lampy błyskowej [wideo] Krzysztof Mularczyk

2015-04-23
5 komentarzy
38
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Pentax K-3 II - z wbudowanym GPS, ale bez lampy błyskowej [wideo]
Na rynek wejdzie druga generacja lustrzanki Pentax K-3. W głównej mierze bazuje na poprzedniku, ale pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań

Nowy Pentax K-3 II opiera się na tej samej 24-megapikselowej matrycy CMOS formatu APS-C pozbawionej filtra dolnoprzepustowego i oferującej zakres czułości do ISO 51200. Sporo zmian wynika natomiast z dopracowania technologii wykorzystujących ruchomy czujnik. Po pierwsze zwiększono skuteczność stabilizacji matrycy do poziomu 4,5 EV. Po drugie usprawniono działanie funkcji Astrotracer, dzięki której matryca może minimalnie przesunąć się wraz z ruchem gwiazd na sferze niebieskiej, aby zarejestrować w trakcie dłuższej ekspozycji bardziej punktowy obraz gwiazd. Trzecią funkcją z rodziny jest symulacja filtra AA, właśnie na bazie mikroruchów matrycy. 


Ilustracja działania funkcji Pixel Shift Resolution
Ilustracja działania funkcji Pixel Shift Resolution

W tym modelu zadebiutowała czwarta funkcja  - Pixel Shift Resolution o podobnym działaniu jak tworzenie 40-megapikselowych zdjęć w Olympusie E-M5 II. W nowym K-3 matryca przesuwa się jednak, nie o pół, a o cały piksel, a na zdjęcie finalne składają się 4 ekspozycje. Rozwiązanie to ma na celu oddanie bardziej realistycznych kolorów i jest swego rodzaju lekarstwem na interpolację wynikającą z obecności siatki filtrów Bayerowskich. Nowa funkcja pozwala bowiem na to, aby pojedynczy piksel przenosił pełną informację o kolorze - po złożeniu sygnału z czterech ujęć z różnymi filtrami. Przypomina to trochę próbę symulacji możliwości matrycy Foveon. Jak przełoży się to w praktyce na kolorystykę i rozdzielczość zdjęć, przekonamy się w testach.

W nowym Pentaksie poprawiono działanie autofokusa w trybie śledzącym, ale generalnie system SAFOX 11 AF nie zmienił się. Opiera się na 27 czujnikach, z których 25 jest podwójnej precyzji i pracuje w szerokim zakresie jasności od -3 do +18 EV. Najwyraźniej aparat także nie przyspieszył. Tryb seryjny to ciągle 8.3 kl./s, a filmowanie odbywa się w rozdzielczości Full HD z maksymalną szybkością 30 kl./s.

Pentax K-3 II to nadal wytrzymała i uszczelniona lustrzanka z podwójnym slotem kart SD i dużym wizjerem. Plusem jest teraz obecność wbudowanego modułu GPS, który m.in. synchronizuje ruch matrycy przy działaniu Astrotracera. Zaskoczeniem jest jednak brak wbudowanej lampy błyskowej. Nadal nie mamy wbudowanego Wi-Fi, czy odchylanego lub dotykowego wyświetlacza. Ten sam panel LCD ma przekątną 3,2 cale  i rozdzielczości 1,04 Mp.

Pentax K-3 II pojawi się w sprzedaży w maju w cenie blisko 1100 dolarów. Zdjęcia przykładowe producenta obejrzeć można obejrzeć na stronie www.ricoh-imaging.co.jp.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl