ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Inne

Geotagowanie zdjęć dzikich zwierząt sprzyja kłusownikom Antoni Żółciak

2014-05-06
10 komentarzy
26
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Geotagowanie zdjęć dzikich zwierząt sprzyja kłusownikom
wwarby, Flickr, na licencji CC
Kłusownicy mogą wykorzystywać metadane zawarte w zdjęciach, by w ten sposób dotrzeć do zagrożonych gatunków zwierząt

Okazuje się, że kłusownicy mają spory pożytek z upowszechniających się technologii. Nowoczesne aparaty często wyposażane są w moduły GPS - czy to zintegrowane, czy dostępne opcjonalnie. Nawigację mamy też w każdym smartfonie. Możliwość dopisania współrzędnych geograficznych do pliku JPG jest jednak użyteczna nie tylko dla nas, ale również dla osób o zdecydowanie mniej etycznym światopoglądzie.

"Metoda jest prosta - nielegalnie polujący wysyłają parę młodych ludzi na safari, ci robią zdjęcia, a potem z kadrów wyciągane są szczegółowe koordynaty. Kłusownicy mogą z łatwością dotrzeć do tej lokalizacji", tłumaczy Marc Reading, rzecznik parków narodowych w południowej Afryce.

Co gorsza, nawet działalność zwykłych turystów okazuje się dla chronionej fauny tragiczna w skutkach. Trudno przecież powstrzymać się od zwolnienia spustu migawki, gdy zauważy się nietypowego zwierzaka w naturalnym środowisku. Kto z nas, będąc na sawannie, zrezygnowałby z takiej szansy? Problem stanowi natomiast to, co dzieje się z fotografią później. Jeśli trafi do serwisów społecznościowych z kompletem współrzędnych i wyraźnym oznaczeniem miejsca - zadanie kłusowników stanie się wyjątkowo proste. Stąd też w niektórych miejscach możemy znaleźć stosowne ostrzeżenia:


Tłumaczenie: Prosimy o ostrożne dzielenie się zdjęciami w serwisach społecznościowych - mogą one doprowadzić kłusowników do naszego nosorożca. Zalecamy wyłączenie funkcji geolokalizacji i nie dzielenie się informacją o miejscu wykonania fotografii; fot. @flashman
Tłumaczenie: Prosimy o ostrożne dzielenie się zdjęciami w serwisach społecznościowych - mogą one doprowadzić kłusowników do naszego nosorożca. Zalecamy wyłączenie funkcji geolokalizacji i nie dzielenie się informacją o miejscu wykonania fotografii; fot. @flashman
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl