ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Historia zdjęcia

"Zaloty bażantów" w finale Hasselblad Masters Award Krzysztof Mularczyk

2015-07-05
6 komentarzy
55
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
"Zaloty bażantów" w finale Hasselblad Masters Award
fot. Piotr Bednarek
Drugim polskim zdjęciem nominowanym do Hasselblad Masters Award 2016 jest fotografia bażantów Piotra Bednarka. Przeczytajcie jak powstała!

PROfil

Piotr Bednarek
Rocznik '95. Od urodzenia mieszka w Stalowej Woli. Fotografią przyrodniczą zajmuję się od prawie 5 lat. Jego zdjęcia były wyróżniane i nagradzane w kilkunastu konkursach, m.in. Golden Turtle’ 9, Liminka Bay Bird Photo Competition 2013. Ma na koncie jedną autorską wystawę. Aktualnie pracuje nad reportażem z poflotacyjnych terenów kopalni siarki Jeziórko.
www.piotrbednarek.eu

Zdjęcie Piotra Pietrygi to nie jedyna polska fotografia wyróżniona w tej edycji konkursu Hasselblad Masters Award. Do finału w kategorii Project//21 jury zakwalifikowało także zdjęcie Piotra Bednarka przedstawiające tokujące bażanty. "Wykonałem je ze świetnie zamaskowanego ukrycia w dolinie Sanu podczas jednej z wielu tamtej zimy zasiadek" - wspomina Piotr. "Czatownia dla uzyskania wygodnej, siedzącej pozycji i idealnej perspektywy była wkopana w ziemię, a łąka przed nią starannie wykoszona. Ten grudniowy dzień nie zapowiadał się szczególnie dobrze - Słońce nie miało szans przebić się przez chmury, mogłem więc zapomnieć o ciekawym świetle".

Cierpliwość jednak popłaca, a wytrwałość zawsze zostaje nagrodzona - szczególnie w fotografii przyrodniczej. Dowodem na to jest i ta historia. Zdjęcie wymagało nie lada poświęcenia. Piotr wspomina, że w trakcie 10-godzinnej zasiadki temperatura utrzymywała się na poziomie -10 stopni, ale zaznacza, że to były i tak sprzyjające dla niego warunki. "Okazało się, że pogoda była moim sprzymierzeńcem. Dzięki gęstym chmurom światło było mocno rozproszone, mogłem więc fotografować nie tylko o świcie i zmierzchu, ale przez cały dzień. Ptaki przed moją czatownią czuły się na tyle bezpiecznie, że koło południa przystąpiły do zalotów. Prawdopodobnie nigdy wcześniej i nigdy później nie fotografowałem ptaków w samo południe".

Wbrew pozorom, wyróżnione zdjęcie nie zostało wykonane profesjonalnym sprzętem. Piotr użył lustrzanki Nikon D5000 z teleobiektywem Nikkor AF-S 300 mm f/4D IF-ED. Dla uzyskania większej głębi ostrości przymknął przysłonę do f/7,1. Nie chcąc zbytnio podbijać czułości fotografował na ISO 400 i przy czasach 1/200 s - na granicy poruszenia przemieszczających się ptaków. Podczas edycji jedynie zwiększył minimalnie kontrast i nasycenie.

Oczywiście nie obyło się bez pewnych problemów, bo fotografując stałoogniskowym obiektywem trzeba się liczyć z utrudnieniami. "Mimo, że bażanty nie poruszały się specjalnie szybko, sfotografowanie ich nie było proste" - zaznacza Piotr i dodaje "Co raz ucinałem długi ogon samca, bądź któryś z ptaków uciekał z głębi ostrości. W końcu jednak udało mi się zrobić zdjęcie dobre kompozycyjnie i technicznie".

Zachęcamy do głosowania na zdjęcie Piotra Bednarka. Wystarczy wejść na stronę konkursu, przejść szybką rejestrację i oddać głos!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl