ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Historia zdjęcia

Portret na miarę Hasselblada Krzysztof Mularczyk

2015-07-03
59 komentarzy
10
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Portret na miarę Hasselblada
fot. Piotr Pietryga
Na finałowej liście prestiżowego konkursu Hasselblad Masters Award 2016 znalazło się zdjęcie Piotra Pietrygi. Oto historia tego portretu!

PROfil

Piotr Pietryga
Urodzony w 1987 roku w Wałbrzychu. Specjalizuje się w technice mokrego kolodionu. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Pomysłodawca i organizator Plenerów Fotograficznych w Michałowicach. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, jak i publikacje w prasie polskiej i zagranicznej. Za swoje prace wykonane techniką kolodionu otrzymał Grand Prix ostatniego Biennale REMIS, skupiającego się głównie na XIX wiecznych technikach fotograficznych. Z wykształcenia magister farmacji i student medycyny. www.piotrpietryga.com

W konkursie Hasselblad Masters Award 2016 właśnie wyróżniono finalistów (spośród ponad 4000 uczestników), których zdjęcia zakwalifikowano do ścisłej czołówki. Wśród nich znalazł się intrygujący portret wykonany przez Piotra Pietrygę, magistra farmacji i studenta medycyny, a jednocześnie zawodowego fotografa. Postanowiliśmy zapytać autora o sekret tego ujęcia.

Zdjęcie powstało na Plenerach Fotograficznych w Michałowicach, których Piotr jest pomysłodawcą i organizatorem, ale idea kadru zrodziła się w innym miejscu i w innym czasie. "Pomysł pojawił się, gdy zobaczyłem ten mundur na targu staroci w Brukseli" - wspomina Piotr. "Miałem przed oczami dokładnie taki kadr jak na wyróżnionym zdjęciu. Pozostało tylko dobrze się wytargować z marokańskim sprzedawcą. Oczywiście zarzekał się, że to oryginalny mundur admirała francuskiej floty... Cenę 50 euro, utargowałem do 15. Zostało mi tylko kupić fajkę u handlarza obok".

Dobre ujęcie portretowe to jednak przede wszystkim twarz modela. Jakim sposobem Piotr znalazł "admirała francuskiej floty" w Polsce? Model, Dawid Hemke, na co dzień pracuje jako pielęgniarz w oddziale dla noworodków w bydgoskim szpitalu. "Z Dawidem chciałem pracować od razu, gdy zobaczyłem jego zdjęcia ponad pół roku temu" - wyjaśnia Piotr. "Dlatego zaprosiłem go na plener w Michałowicach w nadziei na wspólną sesję. Dopiero w trakcie naszej rozmowy podczas zdjęć okazało się, że pamiętam go z fotografii autorstwa Andrzeja Dragana, a dokładniej z reklamy firmy Converse. Zdjęcie i sam Dawid zrobiły wtedy na mnie duże wrażenie. To było jeszcze na początku mojej przygody z fotografią i mogłem wtedy co najwyżej pomarzyć o współpracy z nim..."


"Pomysł na drugie zdjęcie z sesji, z wielkim modelem statku w tle pojawił się już w trakcie zdjęć. Akurat taki był w Michałowicach - tam znalezienie takiego modelu to nie problem, bo jest tam wszystko". Fot. Piotr Pietryga
"Pomysł na drugie zdjęcie z sesji, z wielkim modelem statku w tle pojawił się już w trakcie zdjęć. Akurat taki był w Michałowicach - tam znalezienie takiego modelu to nie problem, bo jest tam wszystko". Fot. Piotr Pietryga

Piotr wykonał tę sesję lustrzanką Nikon D600 z portretowym obiektywem Nikkor AF 85 mm f/1,4D IF. Zdradził nam jednak, że "oświetlenie było do bólu proste". Wykorzystał w tym celu wyłącznie zastane światło z małego okienka niebieskiego pokoju na poddaszu. W takich warunkach, przy ustawieniu przysłony f/1,4 i czasu otwarcia migawki 1/125 s, musiał podnieść czułość do ISO 1000. Podczas edycji użył natomiast modyfikowanego presetu Alien Skin 6.


Backstage sesji, fot. Albert Zięba
Backstage sesji, fot. Albert Zięba

W całej tej ciekawej historii mamy także morał. "Z wyróżnienia cieszę się tym bardziej, że przy zakupie munduru miałem sporo wątpliwości, czy znów nie wydaję pieniędzy na bzdety związane z fotografią" - wspomina Piotr. "Wtedy nawet nie mogłem być pewny, czy to zdjęcie wyjdzie". Warto więc czasami ulegać chwili i wierzyć w swoje pomysły!

Z grona finalistów konkursu Hasselblad Masters Award 2016 zwycięzca każdej kategorii jest wybierany zarówno na podstawie decyzji Jury, jak i głosów internautów. Warto zagłosować na zdjęcie Piotra! Szczegółową instrukcję jak to zrobić, można znaleźć na FB.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl